Hong Kong’dan 11 Kripto Para Borsasına Onay: Bu Devler Yok!

Hong Kong, aralarında Crypto.com ve Bullish’in de bulunduğu 11 kripto para borsasına lisans verdi. Borsaların lisanslanması ya da “lisanslanmış sayılması” için son tarih 1 Haziran. Binance, OKX ve Coinbase gibi büyük oyuncular lisans için başvurmadı.

SFC 11 borsaya lisans verdi, devler yok!

Hong Kong’un Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), şehrin gelişen bir kripto endüstrisini teşvik etmek için yeni düzenlemeler getirmesinden bir yıl sonra, 11 kripto para borsasının (VATP) resmi lisans almaya hazır olduğunu açıkladı. SFC’nin son güncellemesinde Crypto.com ve Bullish gibi önde gelen platformlar “lisanslı” olarak tanımlanıyor. Bu borsalar, şimdilik lisansları almaya yakın başvuru sahipleri arasında yer alıyor. Önemli küresel işlem hacimleriyle bilinen bu borsalar, artık Hong Kong’un düzenleyici çerçevesi altında tam olarak faaliyet göstermeye bir adım daha yaklaşmış durumda.

Ancak, tüm büyük oyuncular Hong Kong’da lisans almaya çalışmadı. OKX ve Bybit gibi borsalar başvurularını geri çektir. Ayrıca, dünyanın en büyük borsası olan Binance başvuru yaptı. Önde gelen ABD merkezli platformlar Coinbase Global ve Kraken de izin almaktan vazgeçti. SFC, borsaların lisans alması ya da uygun görülmesi için son tarih olarak 1 Haziran’ı belirlemişti. Yerel yatırımcılara hizmet vermeye ve faaliyet göstermeye devam etmek için firmaların en azından “lisanslı sayılır” olarak sınıflandırılması gerekiyor. Borsalar tam lisansları, SFC’nin düzenlemelerine uyumun devam ettiğini teyit etmesinin ardından alacaklar.

Kripto para merkezi statüsü için stratejik hedefler

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Hong Kong’un bir sanal varlık merkezini teşvik etmeye yönelmesi, siyasi huzursuzluk döneminin ardından bir finans merkezi olarak konumunu geri kazanmaya yönelik daha geniş çabaların bir parçası olarak 2022’nin sonlarında başladı. Hong Kong, kripto para girişimleri arasında lisanslı borsaların sayısının artırıyor. Ayrıca, spot Bitcoin ve Ethereum borsa yatırım fonlara (ETF’ler) onay verdi. Bunlara ilaveten, tokenizasyon platformlarında stablecoin’ler ve dijital tahvil ihracı için çerçeveler geliştiriyor.

Hong Kong, önde gelen bir kripto merkezi olma yolunda Dubai ve Singapur’un rekabetiyle karşı karşıya. Şehrin katı düzenleyici çerçevesi, yatırımcının korunmasını desteklemeyi amaçlıyor. Ayrıca, kara para aklama ve terörizmin finansmanını önlemeyi hedefliyor. Bu da önemli uyum maliyetlerini beraberinde getiriyor. Şu an itibariyle, iki borsa, HashKey Exchange ve OSL Group, lisanslarını tam olarak almış durumda. Ayrıca, yaklaşık iki düzine şirket 29 Şubat tarihine kadar kripto borsalarını işletmek için başvuru yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x