Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan Trabzonspor – Fenerbahçe açıklaması

Trabzonspor- maçı sırasında ve özellikle sonrasında dehşet verici görüntüler yaşandı.

Karşılaşmanın 15. dakikasında ilk olay meydana geldi; bordo-mavili taraftarların sahaya attığı yabancı maddeler, Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal’ın boynuna ve sırtına isabet etti. Kartal’ın darbe alan bölgelerine buz konurken, oyun bu sırada kısa bir süre durdu.

56. dakikada ise Fenerbahçe oyuncusu Tadic, başına gelen yabancı madde nedeniyle yerde kaldı. Hakem Halil Umut Meler, oyunu durdurdu. 2 dakikalık duraklamanın ardından oyun yeniden başladığı anda yardımcı hakem Kerem Ersoy’un da başına bir cisim isabet etti. Meler bunun üzerine yardımcılarını orta noktaya çağırdı ve tribünlere anons yaptırdı.

Taraftar sahaya girdi

Bu sırada kaptanı Uğurcan Çakır ve bazı futbolcular, tribünlerin önüne giderek taraftarlara sakin olmaları çağrısında bulundu. Ancak, 3 dakikalık duraklamanın ardından oyun yeniden başlamasına rağmen, maçın kalan bölümünde tribünlerden zaman zaman su dolu plastik bardaklar, meşaleler vb. yabancı maddeler atıldı.

Karşılaşmanın son anlarında tribünden atılan bir yabancı madde Fenerbahçeli Livakovic’in yüzünde kanamaya yol açtı. Maç güç bela tamamlanırken, asıl büyük olaylar karşılaşma sonrası yaşandı. Fenerbahçeli futbolcuların santra noktasında sevinç gösterisi yapmalarına sinirlenen onlarca taraftar, peş peşe sahaya girdi.

Şiddet olayları tırmandı

Güvenlik güçlerinin yetersiz kaldığı kritik anlarda, sahaya giren holiganlar, Fenerbahçeli futbolculara saldırdı. Trabzonspor’un yardımcı antrenörü Egemen Korkmaz’ın da dahil olduğu olaylar sırasında fanatikler, sarı-lacivertli oyunculara saldırdı.

Oosterwolde, Batshuayi ve Osayi-Samuel gibi oyuncular, kendilerini savunmak zorunda kaldılar. Güvenlik ekipleri, saldırganlara müdahale ederken, Fenerbahçeli futbolcular soyunma odasına sığınmak zorunda kaldılar.

Bu kaos ortamında, bir holigan, arkadan yaklaşarak Hırvat kaleci Livakovic’e yumruk atarak şiddet olaylarını tırmandırdı.

Bakandan açıklama var

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Tunç, Trabzonspor – Fenerbahçe karşılaşması sonrası yaşanan olaylarla ilgili de çarpıcı ifadeler kullandı.

Trabzonspor-Fenerbahçe maçındaki olaylarla ilgili sahaya inen ve saldıranlarla ilgili görüntüler inceleniyor. Mevzuatımız gerekli cezaları öngörüyor. Buna rağmen ‘Acaba para cezalarında, hapis cezalarında yeniden bir düzenleme ihtiyacı var mı, yok mu?’ konusunu değerlendirdik. Bir taslak çalışmamız oluştu. Seçim sonrası Meclis’imizin takdirine sunacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x